Trasa wschodnia

Udostępnij na Facebook'u

 

Baleary - archipelag wysp na Morzu Śródziemnym, słynących z pięknych widoków, lazurowych zatok, starych miast, wiosek rybackich oraz rozrywkowego stylu życia. W zależności od preferencji i wolnego czasu, przygotowaliśmy dwie trasy, każda trwa tydzień (od soboty do soboty) i obydwie mają start i początek w stolicy Majorki, Palma de Mallorca. 

 

 

Trasa wschodnia


 

    Dzień 1 (sobota) Palma de Mallorca - Puerto de Andrataix


   Pierwszy dzień upłynie nam pod znakiem organizacji, która wpłynie na nasze początkowe plany. Jeżeli uda się sprawnie i szybko zrobić zakupy i zaokrętować całą załogę, to pierwszego dnia popłyniemy do nieodległego Puerto de Andrataix lub uroczej zatoki Cala Portals.
   Dzień 2 (niedziela) Puerto de Andrataix - Puerto de Soller


   W niedziele czeka nas żegluga wzdłuż przepięknego, północnego wybrzeża Majorki. Góry, klify, wystające skały i strome zbocza utworzyły z tego miejsca jedno z najbardziej niedostępnych na całym obszarze wyspy, w związku z czym mało tu zabudowań turystycznych. Uroku nadają wioski i małe miasteczka wciśnięte w doliny górskie. Pasmo górskie północnej Majorki nosi nazwę Serra de Tramuntana i jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
   Do Puerto de Soller będziemy chcieli dotrzeć w miarę szybko, aby jeszcze w niedzielę zwiedzić nadmorski port, a następnie pojechać starym, drewnianym tramwajem do Soller, miasteczka w głębi doliny górskiej, słynącego z unikatowej architektury.

   Dla chętnych, w godzinach porannych dnia następnego, możliwość wybrania się wysoko w góry do uroczej miejscowości Valldemossa, w Polsce znanej z tego że mieszkał tu jakiś czas Frydryk Chopin z parterką George Sand. W miasteczku upamiętniono to wydarzenie tworząc muzeum.

  


   Dzień 3 (poniedziałek) Puerto de Soller - Sa Colobra (Torrent de Pareis)


    Po powrocie z wycieczki do Valldemossy i uzupełnieniu prowiantu pożeglujemy dalej wzdłuż północnego wybrzeża Majorki do nieodległej zatoki Sa Colobra, w bliskości której mieści się niezwykła atrakcja Torrent de Pareis. Jest to ogromny wąwóz przedzierający się między wręcz pionowymi zboczami, na odległości sześciu kilometrów przez pasmo górskie. Okresowo płynie tędy potok lub rzeka, u ujścia znajduje się plaża ze szmaragdowym kolorem wody.
    Dzień 4 (wtorek) Sa Colobra - Ciutadella lub Mahon


   Kolejnego dnia opuszczamy Majorkę, aby odwiedzić jej mniejszą siostrę Minorkę. Pożeglujemy do pięknego, starego portu o nazwie Ciutadella. Minorka jest znacznie mniej zatłoczona niż Majorka, jednakże w marinie i porcie miejskim na pewno żeglarzy będzie sporo. Samo miasto to dawna stolica wyspy, obfitująca w zabytki architektury hiszpańskiej, z wieloma okazałymi kamienicami, kościołami, placami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, od wydarzeń kulturalnych po dobrą restaurację, bar czy dyskotekę, oczywiście wszystko w wersji kameralnej.

   W zależności od tego jak nam będą sprzyjały warunki pogodowe, istnieje możliwość odwiedzenie obecnej stolicy Minorki, portu Mahon. Mahon zwany po katalońsku Mao, jest miastem w którym są bardzo widoczne wpływy francuskie, a przede wszystkim angielskie. Ze względu na rozległy i głęboki naturalny port, Anglicy przejmując kontrolę nad wyspą, uczynili z Mahon stolicę, gdyż ulokowali tu główną bazę Royal Navy na obszar Morza Śródziemnego. Wynikiem tego jest angielski charakter tej miejscowości, a ciekawą pamiątką po tych czasach, jest do dziś produkowany, świetny Gin "Mahon".
   Dzień 5 (środa) Ciutadella - Porto Cristo


   Opuszczając Minorkę, obowiązkowo zakotwiczymy w jednej z jej pięknych zatok, aby skosztować kąpieli w lazurowej wodzie. Reszta dnia upłynie nam na żegludze do Porto Cristo, jest to typowo turystyczne miasteczko z malowniczo położonym portem, w wcinającym się głęboko w ląd. Jednakże nie sama miejscowość będzie tu dla nas główną atrakcją, a jaskinie smocze - Cuevas del Drach, które odwiedzimy dnia następnego.
   Dzień 6 (czwartek) Porto Cristo - Cabrera


   O poranku udamy się na zwiedzanie smoczych jaskiń, słyną one z największego, podziemnego jeziora w Europie. Sam rozmiar jaskiń jest również niezwykle imponujący, wrażenie robi także oświetlenie, które znacznie uwydatnia ich piękno. Niebywałą atrakcją jest amfiteatr przy jeziorze, z którego można usłyszeć koncert grany przez muzyków płynących na łódkach po jeziorze. 

   Po porannych atrakcjach obierzemy kurs na wyspę Cabrerę, która jest Parkiem Narodowym. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, nie zawsze udaje się odwiedzić wyspę. Główne atrakcje to pozostałości militarno-wiezienne oraz nietknięta przyroda, zarówno pod wodą, jak i na lądzie.
    Dzień 7 (piątek) Cabrera - Palma de Mallorca


    W godzinach porannych wybieramy się na szlak po wyspie, aby zwiedzić jej najciekawsze punkty, po czym łapiemy wiatr w żagle, aby zdążyć na wieczór kapitański do Palmy :) Po drodze przyjdzie nam oglądać zachodnie wybrzeże wyspy, jest ono bardziej skomercjalizowane i wiele tu hoteli.
    Dzień 8 (sobota) Palma de Mallorca


   O godzinie 9.00 opuszczamy jacht, tak aby ekipa sprzątająca przygotowała go dla następnej grupy. My natomiast, w zależności od godziny powrotu możemy pozwiedzać Palmę, szczególnie warto zwiedzić słynną katedrę i zobaczyć łaźnie arabskie. Dla osób zmęczonych rejsem, lepszym rozwiązaniem będzie plażowanie lub dobra kawiarnia :)
W zależności od warunków pogodowych, preferencji kapitana i załogi, miejsca w portach itp., trasa może ulec nieznacznej zmianie.

Napisz do nas

Email:
Temat:
Treść:
Podaj wynik dodawania 2+2=