Trasa "Perły Dalmacji"

Udostępnij na Facebook'u

 

 

Trasa "Perły Dalmacji"


Dzień 1 sobota

  Pierwszy dzień mija nam pod znakiem organizacyjnym. Po dotarciu wszystkich członków załogi na miejsce następuje zaokrętowanie i przydzielenie każdemu miejsca na jachcie. Następnie dokonujemy zaprowiantowania w miejscowym markecie, po czym przystąpimy do szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i poruszania się po jachcie. Gdyby szybko udało nam się załatwić sprawy organizacyjne, to jeszcze pierwszego dnia wypłyniemy na pobliską wyspę Brač lub do miasta Split. 

Dzień 2 niedziela

  W niedzielę pożeglujemy pomiędzy majestatycznymi górami masywu Biokovo, a wyspą Brač, w zależności od warunków atmosferycznych i nastrojów załogi zwiedzimy któryś z małych portów, bądź uraczymy się kąpielą w jednej z uroczych zatoczek. Noc spędzimy na morzu, żeglując bezpośrednio do Dubrownika. 

Dzień 3 poniedziałek

  Po wrażeniach podczas nocnej żeglugi, zauważymy że Dubrovnik już nie daleko, do mariny dopłyniemy około południa, tak aby starczyło czasu na zwiedzanie miasta.
  Perła Adriatyku, bo takim mianem określany jest Dubrovnik, to jedno z najpiękniejszych miast-portów świata, na całym morzu jedynie Wenecja dorównuje mu urodą. Historię oba miasta mają podobną, gdyż były one w przeszłości republikami kupieckimi. Na uwagę zasługuje szczególnie stare miasto, z portem, otoczone zabytkowymi, niezwykle grubymi murami, które przed wiekami broniły republiki. Warto też wjechać kolejką linową na górę Srđ, skąd rozpościera się piękny widok na Dubrownik, Adriatyk oraz Wyspy Elafickie.

   Co prawda nie można cumować w zabytkowym porcie, jednakże w ramach dodatkowej atrakcji obejrzymy sobie mury i port również z pokładu jachtu. 

Dzień 4 wtorek

  We wtorek rano obierzemy kurs na wyspę Mljet, której zachodnia część stanowi park narodowy. Słynie z bujnej, miejscami nawet tropikalnej roślinności. Wieczorem dotrzemy do jednej z zatok, tak aby następnego dnia o poranku zwiedzić park.
Dzień 5 środa

  Zaraz po śniadaniu udamy się na wycieczkę po parku. Poza specyficzną roślinnością, zaobserwujemy tu pozostałości ruin rzymskich, pojedziemy nad dwa słone jeziora. Na jednym z nich zauważymy wyspę z zabytkowym klasztorem-twierdzą, do której popłyniemy miejscowym stateczkiem.

   Następnie pożeglujemy na pobliską wyspę Korcula. Tam zwiedzimy kolejną "perłę", stare miasto o tej samej nazwie co wyspa. Korculę ze względu na mury i zabudowę nazywa się "Małym Dubrovnikiem", stąd pochodzi słynny podróżnik Marko Polo, swoje korzenie ma tu również słynny piłkarz, Diego Armando Maradona, którego babcia pochodziła z Korculi. 

Dzień 6 czwartek

   W czwartek czeka nas długi odcinek żeglugi, aż na wyspę Hvar, jeżeli pogoda dopisze i pozwoli na żeglowanie z programem rejsu to zawiniemy do małego porciku w miejscowości Sveta Nedjelja. Porcik jest częścią restauracji słynnego, chorwackiego winiarza Zlatana Plenkovicia, który na pobliskich wzgórzach uprawia winorośl i produkuje jedno z najlepszych win Dalmacji.
Dzień 7 piątek

    Wcześnie rano wypływamy z portu, aby dotrzeć do kolejnej "perły Dalmacji", miasta Hvar. Najważniejsze punkty zwiedzania to stare miasto z zabytkową zabudową i najstarszym publicznym teatrem w Europie. Obowiązkowo należy wybrać się na spacer na twierdzę Španiojska, skąd rozpościera się widok na miasto, port oraz "archipelag przeklętych wysp". 

   Po zwiedzaniu udamy się do portu macierzystego, gdzie czeka nas wieczór kapitański i zwiedzanie nocą Splitu ewentualnie Trogiru, ostatniej z "pereł".
Dzień 8 sobota

  W sobotę o poranku około godziny 9.00 nastąpi wyokrętowanie i koniec rejsu :( Osoby mające powrót w późniejszych porach, mogą wykorzystać dzień na plażowanie lub zwiedzanie starego miasta w Splicie tudzież w Trogirze.

  

 

 

W zależności od warunków pogodowych, preferencji kapitana i załogi, miejsca w portach itp., trasa może ulec nieznacznej zmianie.

Napisz do nas

Email:
Temat:
Treść:
Podaj wynik dodawania 2+2=