Trasa - Cyklady południowe

Udostępnij na Facebook'u

11

   Trasa "Cyklady południowe"

 

Dzień 1 (Ateny)

  Rejs rozpoczynamy w Atenach, po zgromadzeniu się wszystkich uczestników następuje przydzielenie miejsc i funkcji na jachcie. Po załatwieniu spraw organizacyjnych, zabieramy się za zakupy potrzebne na rejs. Wieczorem jak czas pozwoli urządzamy małą integrację na jachcie lub w jednej z okolicznych knajpek.


11


Dzień 2 (Ateny - Hydra)
   O poranku wyruszamy na południe, w kierunku Peloponezu. Celem naszym jest mała wyspa nieopodal jego brzegów, zwana Hydrą. Jest to przepiękny port z wenecką architekturą i elementami greckimi.

   Jedną z większych atrakcji wyspy jest zamiłowanie do dawnych czasów, które przejawia się brakiem pojazdów mechanicznych, które są tu zakazane. Dzięki temu jedyne silniki jakie słychać, to te dobiegające od statków. Głównym transportem na wyspie są osiołki, dostarczają one towary do wszystkich sklepów i restauracji.Dzień 3 (Hydra - Milos)
   Ten dzień upłynie nam pod znakiem żeglowania, odcinek na Milos będzie najdłuższym na naszej trasie, dlatego na miejscu w porcie Adhamas będziemy w godzinach wieczornych. Oczywiście ni oznacza to że nie zobaczymy portu, po długiej żegludze powinno się zawitać do dobrej restauracji lub knajpki, których jest tu kilka.

Dzień 4 (Milos)*

   Dzień po długiej żegludze spędzimy na odpoczynku od morza i zwiedzimy wyspę Milos. Czeka na nas wiele ciekawych miejsc, wapienne formacje skalne Sarakiniko, wulkaniczna plaża Paleohori, piękne wioski rybackie jak "klimatyczna Klima" czy Apolonia. Co prawda wyspa słynie z Wenus, jednakże nie ma tu oryginału i zobaczyć można tylko kopie. Jedną z głównych atrakcji są chrześcijańskie katakumby należące do najstarszych.

*W wersji 10 dniowej nie będziemy zwiedzać wyspy, zwiedzanie Milos tylko przy 11 dniach rejsu.

Dzień 5 (Milos - Folegandros) 

   Po dwóch nocach w porcie, opuścimy go z samego rana, aby zakotwiczyć w zatoce Kleftiko. Będziemy tam podziwiać formacje skalne oraz penetrować jaskinie i tunele. Około południa postawimy żagle i popłyniemy prosto na kameralną wyspę Folegandros. Punktem obowiązkowym będzie dla nas spacer na Chorę (stolicę wyspy). Znajduje się ona na stromym klifie i jest jedną z najładniej umiejscowionych osad wyspiarskich. Atrakcji dodaje fakt że mało tu turystów, dzięki czemu można poczuć "grecki klimat".Dzień 6 (Folegandros - Santorini)

   Folegandros leży nieopodal jednej z najpopularniejszych wysp archipelagu Cyklad - Santorini, w związku z czym tego dnia nasz dystans nie będzie zbyt długi, w zamian więcej czasu poświęcimy na zwiedzanie wyspy. 

   Santorini, zwana przez Greków Thirą, to pozostałość po dużej wyspie, którą zniszczył wybuch wulkanu i pozostał tylko ogromy krater, którego części wystają ponad powierzchnię morza tworząc Thirę (Santorini), Thirassę oraz mniejsze, niezamieszkałe Nea Kameni, Palea Kameni i Aspronisi. Wrażenie robią strome zbocza krateru, na których znajdują się gęste zabudowania białych domków, które z daleka wyglądają jak ośnieżone góry.

   Santorini słynie z pięknych miasteczek (Fira i Oia), dobrego wina (assyrtiko), różnorodnych plaż i wykopalisk z czasów starożytnych. W ten sposób osiągniemy najdalszy punkt naszego rejsu i od tego momentu będziemy łapać południowe wiatry.Dzień 7 (Santorini - Ios)

  Po zwiedzaniu Santorini zacumujemy naszym jachtem na wyspie Ios, która słynie z tego, że podobno zakończył na niej żywot sam Homer. Niegdyś wyspa była oazą spokoju z rybakami i rolnikami uprawiającymi winną latorośl i oliwki. Sytuacja uległa zmianie, gdy na początku lat siedemdziesiątych upodobali ją sobie hipisi. Od tego czasu słynie bardziej z rozrywkowego stylu życia przyjeżdżających tu osób. Wiele tu małych knajpek, kameralnych klubów i kilka większych dyskotek.

   Obowiązkowym punktem jest Chora (stolica wyspy) należąca do jednej z najpiękniejszych na Cykladach, będąca na wielu pocztówkach z greckiego archipelagu. Tradycyjne białe domki, cerkwie z niebieskimi kolumnami, czy wiatraki, czynią z tego miejsca jedno z najbardziej rozpoznawanych na Cykladach.Dzień 8 (Ios - Sifnos)

   Po urokach nocy na Ios, wyruszymy rano na kolejną wyspę, tym razem na bardziej spokojną i kameralną Sifnos. Zatrzymamy się w zatoce Vathi, bądź popłyniemy do Kamares, kameralnego portu z klimatycznymi knajpkami nad samą wodą.Dzień 9 (Sifnos - Kythnos)

   O poranku wyruszymy na mało znaną wyspę Kythnos, gdzie zakotwiczymy przy jednej z najpiękniejszych greckich plaż. Skosztujemy kąpieli słonecznych i morskich, a jak morze będzie chłodne, to spróbujemy znaleźć ciepłe źródła. 

Dzień 10 (Kythnos - Ateny)

   Ostatni dzień rejsu upłynie nam pod znakiem żeglugi, jeżeli tylko warunki pozwolą pożeglujemy prosto do samych Aten. Wieczorem, jeżeli chęci się pojawią, możemy udać się pod sam Akropol i podziwiać jego urok w nocy oraz usiąść w jednej z klimatycznych knajpek Plaki.Dzień 11 (Ateny)

   W godzinach porannych oficjalnie skończy się nasz rejs, więc będziemy zmuszeni opuścić jacht. W zależności od godziny wylotu, warto udać się jeszcze na zwiedzanie Aten lub na spacer po Pireusie.

Napisz do nas

Email:
Temat:
Treść:
Podaj wynik dodawania 2+2=