Trasa - Cyklady południowe 2tyg

Udostępnij na Facebook'u

 

   Trasa "Cyklady południowe"

 

Dzień 1 (Ateny)

  Rejs rozpoczynamy w Atenach, po zgromadzeniu się wszystkich uczestników następuje przydzielenie miejsc i funkcji na jachcie. Po załatwieniu spraw organizacyjnych, zabieramy się za zakupy potrzebne na rejs. Wieczorem jak czas pozwoli urządzamy małą integrację na jachcie lub w jednej z okolicznych knajpek.


11
Dzień 2 (Ateny - Kythnos)

   O poranku wyruszymy na mało znaną wyspę Kythnos, gdzie zakotwiczymy przy jednej z najpiękniejszych greckich plaż. Skosztujemy kąpieli słonecznych i morskich, a jak morze będzie chłodne, to spróbujemy znaleźć ciepłe źródła.Dzień 3 (Kythnos - Serifos)

   Po relaksie na plaży w pięknej Zatoce Kolona, popłyniemy z wiatrem na południe, na typową, grecką wyspę archipelagu Cykladów. Serifos to małą wyspa, na której życie toczy się powoli, przez co jest więcej czasu na cieszenie się życiem, co widać u większości mieszkańców. Życie wyspy koncentruje się wokół portu (Livadhi), jednakże główną atrakcją jest Chora, położona w górach stolica z typową architekturą Cyklad i pięknymi widokami.Dzień 4 (Serifos - Paros)

   Trochę dłuższy odcinek na naszej trasie doprowadzi nas do dużej i bogatej historycznie i kulturowo wyspy Paros. Zacumujemy w głównym porcie Parikia, który sam w sobie jest atrakcją, znajdziemy tu m. in. cerkiew Ekatontapiliani z VI w.Dzień 5 (Paros)

    Zwiedzanie Paros. Sama wyspa przez wieki słynęła z wysokiej jakości marmuru półprzezroczystego, warto zobaczyć tunele kamieniołomów z Marathi. Paros, które śmiało można określić sercem Cyklad, oferuje atrakcje zarówno dla osób szukających rozrywki (Naussa, Parikia) oraz tym którzy szukają wytchnienia i spokoju na licznych plażach w ukrytych zatokach lub w górskich wioskach.Dzień 6 (Paros - Ios)

   Po zwiedzaniu Paros zacumujemy naszym jachtem na wyspie Ios, która słynie z tego, że podobno zakończył na niej żywot sam Homer. Niegdyś wyspa była oazą spokoju z rybakami i rolnikami uprawiającymi winną latorośl i oliwki. Sytuacja uległa zmianie, gdy na początku lat siedemdziesiątych upodobali ją sobie hipisi. Od tego czasu słynie bardziej z rozrywkowego stylu życia przyjeżdżających tu osób. Wiele tu małych knajpek, kameralnych klubów i kilka większych dyskotek.

   Obowiązkowym punktem jest Chora (stolica wyspy) należąca do jednej z najpiękniejszych na Cykladach, będąca na wielu pocztówkach z greckiego archipelagu. Tradycyjne białe domki, cerkwie z niebieskimi kolumnami, czy wiatraki, czynią z tego miejsca jedno z najbardziej rozpoznawanych na Cykladach.Dzień 7,8 (Ios - Santorini)

    Ios leży nieopodal jednej z najpopularniejszych wysp archipelagu Cyklad - Santorini, w związku z czym tego dnia nasz dystans nie będzie zbyt długi, w zamian więcej czasu poświęcimy na zwiedzanie wyspy. 

   Santorini, zwana przez Greków Thirą, to pozostałość po dużej wyspie, którą zniszczył wybuch wulkanu i pozostał tylko ogromy krater, którego części wystają ponad powierzchnię morza tworząc Thirę (Santorini), Thirassę oraz mniejsze, niezamieszkałe Nea Kameni, Palea Kameni i Aspronisi. Wrażenie robią strome zbocza krateru, na których znajdują się gęste zabudowania białych domków, które z daleka wyglądają jak ośnieżone góry.

   Santorini słynie z pięknych miasteczek (Fira i Oia), dobrego wina (assyrtiko), różnorodnych plaż i wykopalisk z czasów starożytnych. W ten sposób osiągniemy najdalszy punkt naszego rejsu i od tego momentu będziemy się starać łapać południowe wiatry :)Dzień 9 (Santorini - Folegandros)

    Opuszczając Santorini obierzemy kurs prosto na kameralną wyspę Folegandros. Punktem obowiązkowym będzie dla nas spacer na Chorę (stolicę wyspy). Znajduje się ona na stromym klifie i jest jedną z najładniej umiejscowionych osad wyspiarskich. Atrakcji dodaje fakt że mało tu turystów, dzięki czemu można poczuć "grecki klimat".Dzień 10 (Folegandros - Milos)

    Na Folegandros postawimy żagle z samego rana, aby zakotwiczyć w południe w zatoce Kleftiko na południowo - zachodnim krańcu Milos. Będziemy tam podziwiać formacje skalne oraz penetrować jaskinie i tunele. Po południu postawimy żagle i pożeglujemy do głównego portu wyspy, Adhamas.Dzień 11 (Milos) 

   Dzień po długiej żegludze spędzimy na odpoczynku od morza i zwiedzimy wyspę Milos. Czeka na nas wiele ciekawych miejsc, wapienne formacje skalne Sarakiniko, wulkaniczna plaża Paleohori, piękne wioski rybackie jak "klimatyczna Klima" czy Apolonia. Co prawda wyspa słynie z Wenus, jednakże nie ma tu oryginału i zobaczyć można tylko kopie. Jedną z głównych atrakcji są chrześcijańskie katakumby należące do najstarszych.Dzień 12 (Milos - Monemvasia)
   
 Bardzo wcześnie rano, tudzież jeszcze w nocy odcumujemy nasz jacht aby po raz ostatni spojrzeć na Milos i pożegnać Cyklady. Popłyniemy w kierunku Peloponezu do słynnego portu Monemvasia, aby zobaczyć "Grecki Giblartar". Monemvasia to wyspa skała połączona przed wiekami z lądem usypaną groblą. Znajduje się tu twierdza i stare miasteczko, które lata kupieckiej świetności ma już dawno za sobą.Dzień 13 (Monemvasia - Hydra)
   Kolejnym celem na naszej trasie będzie mała wyspa nieopodal brzegów Peloponezu, zwana Hydrą. Jest to przepiękny port z wenecką architekturą i elementami greckimi.

   Jedną z większych atrakcji wyspy jest zamiłowanie do dawnych czasów, które przejawia się brakiem pojazdów mechanicznych, które są tu zakazane. Dzięki temu jedyne silniki jakie słychać, to te dobiegające od statków. Głównym transportem na wyspie są osiołki, dostarczają one towary do wszystkich sklepów i restauracji.Dzień 14 (Hydra - Ateny)

   Ostatni dzień rejsu upłynie nam pod znakiem żeglugi, jeżeli tylko warunki pozwolą pożeglujemy prosto do samych Aten. Wieczorem, jeżeli chęci się pojawią, możemy udać się pod sam Akropol i podziwiać jego urok w nocy oraz usiąść w jednej z klimatycznych knajpek Plaki.Dzień 15 (Ateny)

   W godzinach porannych oficjalnie skończy się nasz rejs, więc będziemy zmuszeni opuścić jacht. W zależności od godziny wylotu, warto udać się jeszcze na zwiedzanie Aten lub na spacer po Pireusie.

Napisz do nas

Email:
Temat:
Treść:
Podaj wynik dodawania 2+2=