Trasa żółta

   Trasa w której jest wszystkiego po trochu, żeglowania, odpoczynku, kąpieli, zwiedzania. Jest świetną alternatywą dla tych co nie lubią zgiełku i pełnych kurortów. Nie będzie tu tłumów jak w najbardziej obleganych miejscach Chorwacji, gdzie miejscowi mają dość turystów, także przyjemność ze zwiedzania, nawet w szczycie sezonu będzie niezakłócona.
   Podczas żeglugi nie ma wyczerpujących przelotów, prawie każdego dnia jest przewidziana przerwa na kąpiel, czy inny postój. Żeglując zobaczymy kameralne wysepki takie jak, Ist, Iż czy wyjątkowy Susak, bardziej gwarne porty jak Zadar czy Mali Lošinj, a także wiele zatoczek i tajemniczy bunkier... 

Dzień 1 sobota

   Pierwszy dzień mija nam pod znakiem organizacyjnym. Po dotarciu wszystkich członków załogi na miejsce następuje zaokrętowanie i przydzielenie każdemu miejsca na jachcie. Następnie dokonujemy zaprowiantowania w miejscowym markecie. Po zakończeniu spraw organizacyjnych udajemy się do konoby (miejscowe bary), na małą imprezę integracyjną. Jeżeli zmęczenie nie doskwiera, a pora jeszcze wczesna to można wybrać się na spacer wieczorny i zasmakować uroków życia nocnego.

Dzień 2 Biograd - Iž (niedziela)

   O poranku, zaraz po wspólnym śniadaniu i szkoleniu wypływamy z portu. opływamy wyspę Pašman i kierujemy się na północny zachód. Po drodze zatrzymujemy się w którejś z zatoczek okolicznych wysp.

   Na noc cumujemy na wyspie Iž, słynącej z wyrobu ceramiki od czasów antycznych. W największym skupisku ludności o nazwie Veli Iž, istnieje muzeum ceramiki, połączone ze sklepem oferującym lokalne wyroby.

Dzień 3 Iž - Ist (ew. Škarda) poniedziałek

   Następny dzień spędzimy żeglując pomiędzy wyspami Ugljan i Dugi Otok. Zatrzymamy się w okolicy miejscowości Božava, aby zwiedzić bunkier-schron, dla okrętów jugosłowiańskiej marynarki wojennej. Spragnieni kąpieli, będą mogli wykorzystać czas na pływanie w Adriatyku. 

   Późnym popołudniem zawiniemy do portu Ist, na wyspie o tej samej nazwie. Istnieje tu tylko jedna miejscowość, nad którą góruje wzgórze, z którego rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wyspy i port. Na wyspie życie płynie powoli i spokojnie, stałych mieszkańców jest tu około 200 i praktycznie nie ma samochodów. 

   W przypadku opóźnienia i braku miejsca w porcie popłyniemy na sąsiednią wyspę Škarda, nie zamieszkaną przez stałych mieszkańców. Zatrzymamy się w bezpiecznej zatoce, u której brzegów znajdują się pozostałości małego zamku.

Dzień 4 Ist - Susak (wtorek)

   We wtorek rano wypłyniemy na otwarte morze, aby dopłynąć na wyjątkową wyspę. Najbardziej odizolowana od lądu  w  przeciwieństwie do sąsiednich wysp posiada szerokie plaże z piaszczystym dnem. Roślinność jest tu znacznie bardziej bujna, ze względu na żyzną glebę. 

   Także mieszkańcy znacznie odróżniają się od reszty, ich dialekt często jest nie do zrozumienia przez Chorwatów z wybrzeża, ich folklor charakteryzuje się odmiennymi strojami, a miejscowa świadomość wyspiarzy jest bardzo silna. 

   Na wyspie znajdują się tylko dwie osady dolna (portowa) i starsza górna, na wzgórzu ze starą zabudową, częściowo opuszczoną. Błądząc między zabudowaniami, można tu natrafić na niezwykle dobre wina, kupione bezpośrednio od wytwórcy.

Dzień 5 Susak - Mali Lošinj (środa)

   Środa upłynie nam pod znakiem relaksu i odpoczynku, rano udamu się na plażę na Susaku, a następnie pożeglujemy na pobliską wyspę Lošinj. Będziemy mieli okazję zobaczyć tu dwa piękne, stare miasteczka Veli i Mali Lošinj. Co ciekawe, Mali Lošinj pomimo nazwy jest największym skupiskiem ludności na wyspie.

   W odróżnieniu do poprzednich wysp, Lošinj jest oblegany przez wczasowiczów, infrastruktura turystyczna świadczy usługi na wysokim poziomie i każdy może znaleźć tu coś ciekawego dla siebie.

Dzień 6 Mali Lošinj - Zadar (czwartek)

   W czwartek rano, zaraz po śniadaniu opuścimy port, ponieważ o 9.00 otwierany jest most, który umożliwi nam skrócenie drogi do Zadaru. Tego dnia odcinek będzie znaczny, więc większość czasu spędzimy na żegludze.

   Wieczorem dotrzemy do Zadaru, miasta którego początki sięgają czasów rzymskich, jest tu też dużo pozostałości z tamtego okresu. Samo miasto określane jest mianem chorwackiego Rzymu

Dzień 7 Zadar - Biograd (piątek)

   W piątek nad ranem można będzie pozwiedzać jeszcze miasto lub szybciej wypłynąć, aby spożytkować czas na kąpiel w ciepłym Adriatyku.

   Wieczór spędzimy w konobie lub barze na wspólnej kolacji pożegnalnej, dla wytrwałych będzie okazja, aby ostatni raz zakosztować życia nocnego w śródziemnomorskim stylu.

Dzień 8 wyokrętowanie (sobota)

  W sobotę o poranku około godziny 8-9 rano nastąpi wyokrętowanie i koniec rejsu. Osoby mające powrót w późniejszych porach mogą wykorzystać dzień na plażowanie lub zwiedzanie okolic.

W zależności od warunków pogodowych, preferencji kapitana i załogi, miejsca w portach itp., trasa może ulec nieznacznej zmianie.

Facebook

Dołącz do nas

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać od nas informacje o aktualnych promocjach i okzajach
jfeowei
PASAT CHARTER 2018

Szukaj