PYTANIA I ODPOWIEDZI (FAQ)

Czy każdy może wyczarterować jacht?

Tak, każda pełnoletnia osoba może to uczynić, jednakże musi zapewnić kapitana z odpowiednimi uprawnieniami lub sama posiadać takie uprawnienia.


Jak znaleźć kapitana/sternika?

   Napisz do nas, a znajdziemy sternika z odpowiednimi kwalifikacjami i znajomością akwenu. Można też wynająć sternika bezpośrednio u armatora, jednak stawka zazwyczaj jest wyższa od uposażenia rodzimego kapitana.


Jakie uprawnienia są potrzebne do prowadzenia jachtu?

   Większość firm czarterowych uznaje polskie uprawnienia wydawane przez PZŻ minimum Sternika Jachtowego (aktualnie Jachtowego Sternika Morskiego), wymagane jest także posiadanie certyfikatu na obsługę radia SRC, wystarczy że ma taki dokument ktoś z załogi. W wielu krajach (np. Grecja, Czarnogóra), wymaga się jeszcze jednej osoby z jakimkolwiek patentem lub wiedzą i umiejętnościami żeglarskimi.

Czym jest SRC?

   SRC (ang. Short Range Certyficate) czyli Świadectwo radiooperatora bliskiego zasięgu, poświadcza ono znajomość obsługi radia w celach wzywania pomocy, komunikację z innymi jednostkami, portami, etc.

 

Jakie są dodatkowe koszty czarteru, oprócz opłaty za czarter?

Opłaty obowiązkowe:

- kaucja: uiszcza się ją za jacht, armator ma prawo pomniejszyć kwotę zwrotu kaucji w przypadku wystąpienia uszkodzeń jednostki. Wielu armatorów posiada usługę ubezpieczenia kaucji, bezzwrotna opłata wynosi najczęściej 10-15% kwoty. Opcja ta jest zalecana w przypadku niedoświadczonych sterników,

- transit log: opłata za zezwolenie na żeglugę,

- opłata za sprzątanie końcowe: u wielu armatorów jest pobierana w pakiecie z transit logiem,

- podatek turystyczny: pobierany w zależności od ilości osób,

Dodatkowe opcje (nieobowiązkowe):

- wynajęcie profesjonalnego skippera (osoba posiadająca wysokie kwalifikacje i doświadczenie, znająca lokalne wody i zwyczaje);

- wynajęcie hostessy (zajmuje się sprzątaniem jachtu, przygotowaniem posiłków, często przekazuje wiele cennych informacji o lokalnej specyfice);

- silnik do pontonu;

- wynajęcie dodatkowych żagli (spinaker, genaker);

- opcja ONE-WAY możliwość wyokrętowania w innym porcie, niż port zaokrętowania;

- internet, lokalny telefon komórkowy;

Czy jacht jest ubezpieczony?

   Jacht jest ubezpieczony w zakresie Casco i OC, odpowiedzialność czarterującego ogranicza się do kwoty wniesionej kaucji, chyba że jacht nie był eksploatowany prawidłowo lub czarterujący celowo zniszczył lub jego wyposażenie. W takich przypadkach kwota roszczeń armatora może być wyższa.

 

Czym jest bimini i sprayhood?

   Bimini jest to rodzaj namiotu na kokpitem, chroniący przed słońcem i deszczem. Sprayhood znajduje się nad zejściówką, chroni przed deszczem i falami wdzierającymi się na pokład.

Czy mogę zabrać ze sobą małe dziecko?

   Oczywiście, należy w tym wypadku odebrać od armatora, dziecięcą kamizelkę asekuracyjną, można też dla bezpieczeństwa zamówić u armatora siatkę na relingi (opcja dodatkowo płatna).

 

Czy mogę zabrać na jacht zwierzę domowe?

   Zależy od armatora, należy to wcześnie uzgodnić, najczęściej pobierana jest dodatkowa opłata.

 

Czy można przygotowywać posiłki na jachcie?

   Oczywiście, każdy jacht wyposażony jest w kuchenkę gazową oraz lodówkę. Niektóre modele posiadają mikrofalówkę, piekarnik, zamrażarkę.

Facebook

Dołącz do nas

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać od nas informacje o aktualnych promocjach i okzajach
Dziękujemy
PASAT CHARTER 2018

Szukaj