Bahamy - archipelag tysiąca wysp

   Bahamy to państwo wyspiarskie i duży archipelag około 700 wysp oraz wielu mniejszych, położonych na Oceanie Atlantyckim, na wschód od USA i na północ od Kuby. Nazwę zawdzięcza od hiszpańskiego "Baja Mar" co oznacza płytką wodę, co faktycznie oddaje charakter Bahamów, gdyż nawet jak spojrzymy na wyspy z góry, to otacza je ogromny błękit płytkiej wody, widziany także z kosmosu.

   Wyspy te były pierwszym odkryciem Kolumba na trasie jego wyprawy, gdyż słynne San Salvador, znajduje się właśnie na Bahamach. Obszar ten jednak przez długi czas nie przedstawiał wartości ekonomicznej, przez co stał się siedliskiem piratów, którzy założyli to swoje "quasi państwo" pirackie. Do dziś mieszkańcy są z tego dumni, czego świadectwem jest ciekawe Muzeum Piractwa w stolicy Nassau.

   Archipelag wyróżnia się ogromną ilością małych wysepek z pięknymi plażami i ukrytymi pod wodą rafami koralowymi, na których podstawie powstał, przez co ląd nie wystaje tu wysoko ponad powierzchnię (najwyższe wzniesienie ma 63 m n.p.m.) Akwen ten jest idealny na turystyczne żeglowanie, gdyż dzięki płytkiej wodzie, jest wiele miejsc do bezpiecznego kotwiczenia, plażowania, nurkowania, wiatry dość często sprzyjają, a infrastruktura żeglarska, jest dość dobrze rozwinięta i może się pochwalić dużą ilością marin.


Galeria z naszych rejsów na Bahamach


Charakterystyka akwenu

   Czartery jachtów i katamaranów oferujemy w stolicy Bahamów Nassau oraz z północnej wyspy Abaco, na której baza znajduje się w głównej miejscowości Marsh Harbour. Ze względów logistycznych łatwiej dostać się do Nassau, choć do Abaco również szybko dolecimy zarówno z Nassau jak i z Atlanty. Ze względu na centralne położenie z Nassau, łatwiej dopłynąć do większości ciekawych, ale i odległych miejsc na Bahamach, natomiast z Abaco będzie nam bliżej do wielu atrakcji, które znajdują się w najbliższym otoczeniu tej dość dużej wyspy. Reasumując czarter z Abaco jest lepszy na krótki, tygodniowy rejs, natomiast z Nassau lepiej wynająć jacht, gdy mamy trochę więcej czasu. 

   Pogoda na Bahamach jest w miarę łagodna, temperatury sięgają tu średnio od 21 do 30 stopni Celcjusza. Wiatry (poza okresem huraganów) przeważają z kierunków wschodnich i sprzyjają spokojnej żegludze (głównie Pasaty do 6 w skali B), raczej nie będą nas ograniczały zbytnio w planowaniu trasy rejsu. W okresie od grudnia do lutego jest chłodniej, w szczególności na północy archipelagu, od drugiej połowy lutego możemy liczyć na temperaturę powyżej 24 stopni i cieplejszą wodą.

   Charakterystyczna dla Bahamów płytka woda, będzie wymagała od nas wzmożonej uwagi, ze względu na zmieniające się głębokości, spowodowane ruchem piasków, wywoływanych przez silne prądy, a także dużą ilość pojedynczych "głów" raf koralowych. Pływy nie są tu wysokie, zazwyczaj około metra, jednak w wielu płytkich miejscach mogą być kluczowe i niejednokrotnie będziemy czekali na wysoką wodę, aby opuścić zatokę lub marinę. Ma to w szczególności duży wpływ na jednokadłubowce, które mają większe zanurzenie. 

   Na szlaku jest dużo bezpiecznych kotwicowisk, miejsc z bojkami, wysoko rozwinięta jest także sieć marin, które w większości jednak są przystosowane do większych jednostek, również ceny cumowania, odpowiadają większym jednostkom. Wszędzie osobno się płaci za prąd i wodę, wodę można pobrać bez postoju w marinach, płacąc stawkę za galon. Bojki i mariny należy rezerwować z wyprzedzeniem. Kontakty otrzymamy od obsługi bazy czarterowej.

   W naszej ofercie mamy głównie katamarany, od najmniejszych modeli, do jednostek 52 stopowych, oferujemy także jachty jednokadłubowe i motorowe, jednakże w mniejszych ilościach niż katamarany żaglowe.

Najciekawsze miejsca na szlaku:

Nassau: stolica Bahamów znajdująca się na wyspie New Prowidence i główne miejsce życia Bahamczyków, mieszka tu 2/3 populacji kraju. W mieście poza dużą rotacją statków wycieczkowych, zauważymy wielki hotel na wyspie Paradise, który oferuje szereg atrakcji, na czele z Parkiem Wodnym. W mieście znajdziemy sporo zabytków z czasów kolonialnych, a także warte zobaczenia Muzeum Piratów,

Great Abaco: drugie miejsce gdzie oferujemy czartery, stolica jachtingu na Bahamach. Miejsce to jest dużo spokojniejsze i bardziej kameralne, niż wyspa New Providence. główna wyspa jest osłonięta małymi wysepkami koralowymi (Cays), które zapewniają nam osłonięcie od fali, na dość dużym obszarze, gdzie znajdziemy ciekawe miejsca do nurkowania, piękne plaże oraz bary i restauracje.

Eleuthera: jedna z większych wysp na Bahamach, bramą do niej jest cieśnina przy głównej osadzie Spanish Wells (miasteczko rybackie), gdzie zrobimy zaopatrzenie, nalejemy wody i spotkamy życzliwych mieszkańców, po drugie stronie od wschodu  znajdziemy starą osadę Lojalistów brytyjskich w Dunmore Town, którzy wyjechali z koloni brytyjskich na kontynencie, po utworzeniu USA. Do dziś w miasteczku znajdziemy wiele dobrze zachowanych domków z tamtego okresu. W Dunmore czeka na nas także słynna "różowa plaża". Wyspa jest wąska i ciągnie się kilometrami, oferując bezpieczne kotwicowiska i piękne plaże.

Exuma Cays: archipelag małych wysepek, zaczynający się od największej o nazwie Exuma, jest chyba najpiękniejszym, miejscem na Bahamach i jednocześnie jego esencją. Znajdziemy tu dziewicze wysepki z lasami namorzynowymi (Shroud Cay), gdzie można wybrać się na wycieczkę pontonem. Spotkamy dzikie świnie (Big Major Cay), które kiedyś uciekły na plażę z transportu rozbitego, na wskutek sztormu statku. Zobaczymy niesamowite koryta wytworzone przez prądy morskie, tworzące naturalne kanały wewnątrz wysp (Warderick Cay), a także wyspę Iguan (Allen's Cay).

Staniel Cay: jedno z najbardziej popularnych miejsc na Bahamach, miejsce wyróżnia się infrastrukturą dla żeglarzy, większą ilością miejsc gastronomicznych czy punktów zaprowiantowania. Większość załóg czarterowych uzupełnia tu zapasy w połowie czarteru. W pobliżu znajduje się niezwykłe miejsce zwane "Thunderball Grotto" jaskinia z otworem w suficie i wielką obfitością kolorowych rybek pod wodą.


 W razie zainteresowania zapytaj nas o cenę, często oferujemy atrakcyjne ceny na czartery z Nassau lub Marsh Harbour, w szczególności jeżeli czarter jest zarezerwowany z dużym wyprzedzeniem czasowym.

Zachęcamy do skorzystania z naszego Formularza Czarterowego:

Facebook

Dołącz do nas

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać od nas informacje o aktualnych promocjach i okzajach
jfeowei
PASAT CHARTER 2018

Szukaj