CZARTER JACHTÓW - CHORWACJA

   Czarter jachtu w Chorwacji to idealny wybór dla żeglarzy, chcących stawiać pierwsze kroki na morzu. Rzadko występujące sztormy, łagodne wiatry, żegluga wzdłuż linii brzegowej, duża ilość wysp, chroniących przed falą, wiele bezpiecznych kotwicowisk, przystani sprawia, że jest to jeden z najatrakcyjniejszych akwenów żeglarskich w Europie.

   Pomimo niewielkiej powierzchni Chorwacja może poszczycić się ponad 1700-kilometrową linią brzegową, a wliczając wyspy wychodzi 4 tyś. kilometrów długości. Wybrzeże jest niezwykle urozmaicone, wysokie góry wyrastające z morza, poprzedzielane dolinami rzek, mnogość wysp Dalmacji i Kvarneru, niezliczona ilość zatok i naturalnych portów, wszystko to sprawia, że ten piękny kraj określa się mianem raju dla żeglarzy. Do tego dochodzą piękne, często o starożytnym rodowodzie miasta, z bogatą historią i doskonale zachowanymi zabytkami.

   Wszystko to decyduje o tym, że można tu bez problemu, w swój pierwszy rejs morski, zabrać nie tylko przyjaciół żeglarzy, ale i rodzinę z dziećmi. Niezależnie od długości trasy z pewnością każdy z załogi znajdzie tu dla siebie szereg atrakcji, a dzieci nie będą narzekały na wielogodzinne przeloty między portami. Doskonałą formą na urozmaicenie wycieczki jest właśnie oferowany przez nas czarter jachtów - Chorwacja zachwyca bowiem nieszablonowym ukształtowaniem linii brzegowej.

   Poza malowniczymi zatoczkami, małymi portami, sennymi wioskami rybackimi, czy tętniącymi życiem nocnym kurortami, podczas czarteru jachtu mamy możliwość odwiedzić słynne miejsca, znane na całym świecie takie jak:

Trogir – stare miasto z listy światowego dziedzictwa UNESCO,
Park Przyrody Telašćica - słynący ze stromych, śnieżnobiałych klifów,
Rab – stare miasto,
Šibenik – stare miasto ze słynną katedrą św. Jakuba, wpisaną na listę UNESCO,
Hvar – piękne stare miasto i wyspa krajobrazem okolic Starego Gradu, wpisanego na listę UNESCO,
Dubrownik – nazywany perłą Adriatyku, także na liście światowego dziedzictwa UNESCO,
Ruiny pałacu cesarza Dioklecjana w Splicie, które dziś pełnią rolę starówki miasta,
Korčula – nazywana także „małym Dubrownikiem”, ze względu na dawne mury i unikalną, zwartą zabudowę miejską. Pochodził stąd m.in. słynny podróżnik Marco Polo, a także babcia słynnego argentyńskiego piłkarza, Diego Maradonny,
Park Narodowy Krka z pięknymi wodospadami kaskadowymi,
Błękitna Grota - podobno piękniejsza od tej z włoskiego Capri.

Zatoczka

Šibenik

Susak

Brač

Žirje

Žut na Kornatach

Wodospady Krka

Zachód słońca w zadarskiej marinie

Chorwackie specjały

Stary port w Dubrovniku

Skradin

Mali Lošinj

Primošten

Chmury nad Komižą

Zatoczka na Visie

Rab

Veli Lošinj

Błękitna Grota

Korčula

Postój na kotwicy

Porcik Muna

Plaża Sakarun

Wrak

Jacht czeka na załogę

Park Narodowy "Mljet"

Klify

Postój w winiarni z przystanią

Miasto Hvar

Dom na wodzie

Błękitna laguna

Zatoczka na Kornatach

Pożegnanie w tradycyjnej konobie

Fragment mapy z Chorwacją

Warunki pogodowe

  Najpopularniejszym okresem żeglarskim są wakacje (lipiec-sierpień), w tym czasie pogoda jest słoneczna, a woda w Adriatyku osiąga nawet 28 stopni! Niestety często zdarzają się upały i rzadziej wieje, lecz mimo to wynajmowanie jachtów w Chorwacji cieszy się w tym okresie największym zainteresowaniem, co też wpływa na cenę. Szczyt sezonu żeglarskiego to pierwsze dwa tygodnie sierpnia.

   W miesiącach maj, czerwiec, wrzesień, również jest dużo słońca, ale mogą też pojawić się chmury deszczowe, w tych miesiącach wieje częściej niż latem, lecz temperatura wody jest już niższa, szczególnie w maju. Mimo tego czarterowanie jachtu w tych miesiącach jest również popularne, szczególnie w drugiej połowie czerwca i w początkach września.
   Pozostałe miesiące, to okres poza sezonem, szczególnie atrakcyjny cenowo, ale o niższych walorach pogodowych – dla osób lubiących spokój, brak turystów i dobre wiatry, Chorwacja może okazać się zachwycająca w tym czasie. Można też liczyć na niższe opłaty portowe i atrakcyjne ceny w restauracjach. Dużą popularnością, szczególnie wśród Polaków cieszy się czarter w okresie sylwestrowym.

Infrastruktura żeglarska

   Od strony infrastruktury żeglarskiej, Chorwacja znajduje się w czołówce europejskiej. Jest tu wiele marin o wysokim standardzie, z bogatą ofertą firm czarterowych, pomimo to nadal jest bardziej atrakcyjna cenowo, od Włoch, Hiszpanii, a w szczególności Francji. Sieć marin powstała jeszcze w czasach Jugosławii, nadała ton rozwoju infrastruktury także w sektorze prywatnym.

   Poza szeroko rozbudowaną siecią marin, znajdziemy tu także dużo portów gminnych, które oferują niższe ceny i bardzo często dużo lepszą lokalizację w samym centrum miejscowości. Co prawda zazwyczaj nie ma tu udogodnień jak w marinach (toalety, prysznice) lecz możemy liczyć na prąd i wodę do podłączenia jachtu.

   Kolejnym, bardzo popularnym sposobem bezpiecznego postoju są bojki. Można je spotkać w wielu zatokach, ceny są niższe niż za port, a mamy więcej prywatności. Bardzo duża ilość bojek w chorwackich zatokach wpływa znacznie na bezpieczeństwo, gdyż dno jest tu zazwyczaj skaliste, co niestety nie sprzyja bezpiecznemu kotwiczeniu.


   W razie zainteresowania skontaktuj się z nami, na pewno doradzimy w odpowiednim wyborze jachtu na żeglarską wyprawę. Zachęcamy do skorzystania z naszej Wyszukiwarki jachtów, dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z formularza, dzięki któremu poznamy twoje wymagania. Aby wstępnie się rozeznać się w modelach jachtów, zajrzyj do naszego katalogu jachtów.

SME Facebook Like Box Sidebar

Dołącz do nas

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać od nas informacje o aktualnych promocjach i okzajach
jfeowei
PASAT CHARTER 2018

Szukaj